Ubezpieczenie OC

Najważniejsze ze wszystkich ubezpieczeń komunikacyjnych

Każdy pojazd mechaniczny, a raczej jego właściciel musi go ubezpieczyć obowiązkowym ubezpieczenlem Odpowiedzialności Cywilnej, reguluje to ustawa z dnia 23 maja 2003 roku.

Dlaczego jest konieczne?

Średnie odszkodowania to mniej więcej 5,7 miliona na szkody osobowe, a także ponad jeden milion przeznaczone na straty w mieniu. W takich przypadkach ubezpieczyciel pokryje wysokość odszkodowania, lecz należy pamiętać, że nadwyżka w odszkodowaniu wykraczająca poza sumę ubezpieczenla będziemy pokryta z naszych środków.

Ubezpieczenie zapewnia pokrycie kosztów wyrządzonych szkód jeżeli będziemy sprawcą wypadku. Jest to także swoiste zabezpieczenie dla poszkodowanego, jeżeli ucierpiało jego zdrowie.

Dobry wybór jest przemyślany.

Każde z Towarzystw Ubezpieczeniowych posiada własny zakres wypłacenia świadczeń za określone szkody. Regulują to między innymi działy przedmiotu ubezpieczenla, zakresu czy też sum ubezpieczeniowych. Każdy z ubezpieczycieli ma swoje zasady warto więc zapoznać się dokładnie z ofertą zanim podpiszemy umowę o ubezpieczenle. Zobacz jakie zapisy małym druczkiem, można odnaleźć w umowach ubezpieczenla oc.

Kiedy ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność?

Najczęściej ubezpieczyciel u którego wykupimy ubezpieczenle OC przejmuje odpowiedzialność za:

 • Śmierć kierowcy lub innych osób poniesionych w skutek wypadku z udziałem pojazdu
 • Uszkodzenia ciała w skutek wypadku samochodowego
 • Straty materialne w skutek wypadku samochodowego

Istnieją także sytuacje, w których mimo wszystko ubezpieczyciel jest zmuszony wypłacić odszkodowanie dla osoby poszkodowanej w wypadku spowodowanym przez klienta. Są to:

 • Wypadki spowodowane umyślnie lub kiedy kierowca był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
 • Wypadki spowodowane pojazdem pożyczonym przez kierowcę, skradzionym etc.
 • Wypadki spowodowane przez kierowcę, który nie posiada odpowiednich dokumentów do prowadzenia pojazdu.
 • Wypadki w których kierowca uciekł z miejsca zdarzenia

Tańsza polisa przez Internet!

Kupno ubezpieczenla OC przez Internet jest o wiele tańsze, chociażby ze względu na brak kosztów utrzymania lokalu czy pensji dla pośrednika. Warto korzystać z możliwości kupna ubezpieczeni poprzez Internet, można wtedy oszczędzić nawet około piętnastu procent całej sumy.

Obowiązek posiadania polisy 0C

Ubezpieczenie 0C jest obowiązkowe, a w Polsce nie tylko policja ma prawo kontrolować kierowców w celu zweryfikowania ważności ubezpieczenla 0C. Mogą to także robić następujące służby:

 • Służba Celna
 • Straż Graniczna
 • Jednostki, które rejestrują pojazdy mechaniczne
 • Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
 • Inspekcja Transportu Drogowego

Każdy może kontrolować ważność ubezpieczenla

Z wyżej wymienionych służb, niektóre mają prawo kontrolowania ważności ubezpieczenla 0C, a niektóre mają wręcz taki obowiązek. Jeżeli pojazd poruszający się po drodze zostanie „przyłapany” na braku ważnego ubezpieczenla odpowiedzialności cywilnej to na właściciela czyhają bardzo wysokie kary, nawet do kilku tysięcy złotych w zależności od ustalenia Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a także okresu w jakim pojazd nie był wcale ubezpieczony. Do tego wszystkiego dochodzą koszty holowania oraz postoju na parkingu, ponieważ służba, która zatrzyma pojazd bez ważnego ubezpieczenla 0C ma obowiązek wyeliminowania takiego pojazdu z ruchu drogowego.

Ogromne kłopoty z powodu braku ubezpieczenla

Jeszcze gorszą sytuacją jaka może spotkać kierowcę prowadzącego pojazd bez ważnego ubezpieczenla 0C jest jakakolwiek, nawet najmniejsza kolizja. Kierowca auta bez ważnego CO musi wtedy wypłacić z własnej kieszenie kwotę na naprawę auta osoby pokrzywdzonej, a w przypadku szkód na osobie będzie musiał pokryć koszty leczenia, rehabilitacji, a nawet dożywotniej renty inwalidzkiej.

Zawieranie umowy

Ubezpieczenie 0C jest zawierane przeważnie na dwanaście miesięcy, a pojazd nowy, jeszcze nie rejestrowany w kraju powinien być ubezpieczony najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

Uważaj na podwójne umowy

Inna sytuacja z jaką mamy do czynienia to sprzedaż auta używanego. W takim przypadku osoba kupująca, ma trzydzieści dni od podpisania umowy na zdecydowanie czy chce przedłużyć umowę o ubezpieczenle 0C ze starym ubezpieczycielem, czy też chce zmienić ubezpieczyciela na innego. W takim przypadku musi niezwłocznie powiadomić na specjalnym piśmie starego ubezpieczyciela o tym iż rozwiązuje umowę o ubezpieczenle 0C. Dowiedz się jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenla 0C.

Jeżeli nowy właściciel nie powiadomi starego ubezpieczyciela o zmianie ubezpieczenla i zawrze umowę o ubezpieczenle z innym ubezpieczycielem to niestety wpadnie w pułapkę podwójnego 0C czyli płacenia składek za dwa ubezpieczenla.

Jaka będzie wysokość składki za ubezpieczenle 0C?

Głównymi czynnikami wpływającymi na wysokość składki ubezpieczenla 0C jest pojemność silnika ubezpieczanego pojazdu, miejsce w którym będzie on ubezpieczony, a także marka oraz model pojazdu, który ma być ubezpieczony. Dowiedz się ile zapłacisz za 0C

Różne ryzyko = różne stawki oc

Każdy z kierowców może także otrzymać korzystne zniżki lub niekorzystne zwyżki, w zależności od kilku czynników o których zaraz będzie mowa. Zniżki są otrzymywane przede wszystkim z bezszkodową jazdę ubezpieczającego, ubezpieczenle kilku pojazdów  w tej samej firmie, wiek kierowcy czy chociażby wpłatę ubezpieczenla jednorazowo. Zwyżki z kolei są dodawana dla osób, które spowodowały wypadek w przeszłości, nie posiadają prawa jazdy dłużej niż trzy lata lub też nie mają więcej niż dwadzieścia pięć lat. Wszystkie zwyżki jak i zniżki są przewidywane przez ubezpieczycieli i mogą występować w różnych formach, tak więc warto dowiedzieć się przed kupnem jakie zniżki będą nam przysługiwać.

Pełne OC + AC
już od 574 pln

Axa Kalkulator
Axa
Axa


Polecamy: 9 na 10 kierowców wybiera Axa