Zbyt niska wycena szkody całkowitej - co robić

i/a__________.jpg

Wycena szkody całkowitej dokonana przez ubezpieczyciela nie spełnia Twoich wymagań i jest o wiele niższa niż kwota, której oczekujesz? Jeśli tak, to wiedz, że nie stoisz na przegranej pozycji. W takiej sytuacji można, a nawet powinno się zrobić wszystko, aby uzyskać wyższe odszkodowanie. W tym artykule opisujemy, jak należy to zrobić.

Ponowna wycena opłacalna przy zadbanym aucie

Jak wszystkie firmy, tak i Towarzystwa Ubezpieczeniowe są nastawione przede wszystkim na zysk finansowy. Z tego względu podczas szacowania szkód dążą do tego, aby zaniżyć wartość samochodu i wypłacić jak najniższe odszkodowanie, zostawiając pieniądze w swojej kieszeni. Tak więc aby dostać jak najwyższą rekompensatę pieniężną w przypadku orzeczenia szkody całkowitej, należy dowieść, że wycena dokonana przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe jest zbyt niska niż rzeczywista wartość auta. Ubezpieczyciel swoją wyceną opiera z reguły na tabelkach, które określają średnią cenę danego modelu pojazdu. Jak można się domyślać, często jest ona zaniżona i dotyczy samochodów w słabym stanie technicznym. Dlatego jeśli posiadamy zadbane i dobrze wyposażone auto, w które zainwestowaliśmy stosunkowo dużą kwotę, powinniśmy udowodnić, że jego wartość jest wyższa niż ta zaproponowana przez ubezpieczyciela.

Udowodnij, że auto jest warte więcej niż jego wycena

Zadbany samochód jest więcej wart niż jego zapuszczony odpowiednik, dlatego jeśli nie zgadzamy się z wyceną szkody i chcemy przeprowadzić kolejną, przed skontaktowaniem się z biegłym należy dokładnie umyć auto. Jeżeli posiadamy dwa komplety opon, warto założyć te lepsze, gdyż ich stan jest brany pod uwagę podczas wyceny. Powinno się również usunąć wszelkie rodzaju niewielkie rysy, zabrudzenia czy inne małe szkody niezwiązane ze z wypadkiem czy kolizją, dzięki czemu samochód zrobi lepsze wrażenie na rzeczoznawcy. Ponadto jeżeli przed wypadkiem zainwestowaliśmy w auto pieniądze, remontując je czy kupując nowe części, należy pokazać wszelkiego rodzaju faktury i rachunki, które to potwierdzają. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie wymienione wyżej czynności są związane z kosztami, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, że ponowna wycena będzie opłacalna, trzeba się mocno zastanowić, czy warto ją robić.

Podsumowanie

  • dokładnie oblicz, czy opłaca się dokonywać ponownej wyceny,
  • jeśli nie zgadzasz się z wyceną szkody całkowitej, przeprowadź ją ponownie, korzystając z usług niezależnego rzeczoznawcy,
  • przed wyceną umyj auto, wymieć opony na lepszy komplet i usuń wszelkiego rodzaju usterki niezwiązane ze zdarzeniem,
  • przygotuj wszystkie dokumenty, które świadczą o tym, że przed zdarzeniem zainwestowałeś w samochód (rachunki i faktury za naprawy, nowe części, remonty itd.).
Pełne OC + AC
już od 574 pln

Axa Kalkulator
Axa
Axa


Polecamy: 9 na 10 kierowców wybiera Axa